+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manucafe.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



Bezkofeinová káva: budoucnost nebo jen experiment?

4. 4. 2024 4 minuty čtení
Káva. Ranní rituál. Jedinečná chuť. Omamná vůně. A jde to i bez kofeinu. Kde se vzala, jak působí na lidský organismus a na co si dát při výběru pozor?

Těsně pod vrcholem

Káva je druhým nejvíce dováženým zbožím na světě, hned po ropě. Zatímco Češi zvládnou kolem tří šálků denně a jsou lehce pod průměrem, Finové snad ani nic jiného nepijí a v žilách jim místo krve koluje krev. Aby ne, osm porcí je dost. Podobně jsou na tom všechny severské země, jako Norsko, Švédsko, Island, Dánsko nebo Kanada. To asi to mrazivé počasí. Pravda je taková, že i kdyby nebylo na nové boty nebo na teplou večeři, kávu si lidé neodpustí. Američané jsou kávou dokonce tak moc posedlí, že ji pijí častěji než vodu. Milovníkům kávy totiž nejde o kofein, příval energie nebo podporu soustředění, ale o specifickou chuť, kterou nelze ničím jiným nahradit. Bezkofeinová káva se poslední roky těší velké oblibě a každý den její podpora sílí.

Bylo nebylo

Na začátku všeho stál Johann Wolfgang Goethe. Psal a nespal. A tak popíchl svého tehdejšího přítele, aby se podíval kávovým zrnům na zoubek. Vědec Fernando Runge extrahoval kofein, ale to mu ke štěstí stačilo. A slavnému spisovateli také. Už věděl, co může za jeho probdělé noci. Otěže příležitost popadl na přelomu devatenáctého a dvacátého století až Ludwig Roselius.

Při svých obchodních cestách nechal kávová zrna máčet v mořské vodě a výsledkem byl výrazně nižší obsah kofeinu. Později založil značku Kaffe HAG a kávu napařoval slaným roztokem a proplachoval benzenem. Kofein sice umořil, ale na více než sedmdesát let svými experimenty zaškatulkoval bezkofeinovou kávu mezi toxické a nebezpečné látky. Zlom přišel až v osmdesátých letech dvacátého století, kdy ve Švýcarsku používali jen horkou vodu a uhlíkové filtry. Všechno vypadalo na jedničku, ale desetihodinový proces rapidně zvýšil cenu, a tak si spousta lidí i přes poměrně velký zájem nemohla bezkofeinovou kávu stále dovolit.

Johann Wolfgang Goethe Fernando Runge Ludwig Roselius

Možná za to mohla i švýcarská preciznost. Zatímco dnes stačí odstranit alespoň 97 % kofeinu, před padesáti lety filtrovali tak dlouho, dokud nedosáhli hodnoty 99.9 %. Úporná snaha se pochopitelně negativně podepsala i na vůni a chuti.

Dekofeinizace vpřed

Existuje mnoho způsobů, jak se kofeinu zbavit. Některé metody jsou dražší, jiné kávu oslabí. Každý výrobce používá jiné procesy a záleží jen na vás, čemu dáte přednost.

  • Evropský proces

    Vše začíná vcelku neškodně. Zrna se namočí do většího množství vody a následně propláchnou v methylenchloridu. Pak znovu do vody a na slunce. Jde o metodu, při které káva neztratí nic ze své chuti a vůně. 

  • Dekofeinizace s CO2

    Velmi šetřná metoda bez použití chemických látek není bohužel tak častá, jak by si zasloužila. Paradoxně se využívá u kávových zrn nižší kvality. Zelená zrna se nejprve ošetří vodní párou a následně na ně dlouhé hodiny působí zahřátý oxid uhličitý. Škoda, že při tomto způsobu dekofeinizace zmizí značná část aromat a éterických olejů.

  • Novinka z cukrové třtiny

    Maximální využití cukrové třtiny je poslední roky nesmírně populární a možnost extrakce kofeinu si pomalu hledá místo na poli šetrných metod. Etylacetát – vedlejší produkt při zpracování cukrové třtiny – se smíchá s vodou a naváže na sebe kofein. Jednoduché, levné, netoxické a s ohromným potenciálem.

  • Swiss Water

    Zelená kávová zrnka se při něm ponoří do horké vody a pomocí filtrů s aktivním uhlím je z nich kofein extrahován. Káva zůstává ve vodě 10 hodin za neustálé filtrace a udržování potřebné teploty. Opakováním procesu přichází o naprostou většinu kofeinu, takže výsledná káva ho obsahuje méně než 0,01 procenta. Nespornou výhodou „švýcarské metody“ je, že nepoužívá žádné přidané chemické látky a voda, která na konci zůstane, se vrací do přírody při zavlažování kávovníků.

Cesta za zdravím?

O zdravotních přínosech kávy se toho napsalo dost, o negativních dopadech ještě více. Výsledkem každé diskuze ale je, že nelze jednoznačně určit, jak káva působí na lidský organismus. Záleží na citlivosti, zdravotním stavu, na aktuální míře stresu, na hormonech nebo tělesné konstituci. Je tam spousta neznámých a nezbývá než sledovat projevy vlastního těla a přizpůsobit tomu konzumaci kávy. Může se stát, že vám vyšší dávka kofeinu přestane vyhovovat, a tak přejdete na slabší variantu a po čase se k ní zase vrátíte. Není na tom nic špatného. Obě varianty mají něco do sebe a pro tělo představují pravidelnou dávku klidu, antioxidantů a vitamínů, které pozitivně fungují na psychiku a mnohé tělesné funkce. Nemusíte jít ve stopách Finů, ale cestou průměrného spotřebitele, který si dá maximálně tři šálky denně, střídá různé druhy a aromata a plně respektuje odezvy svého organismu. I tak spousta lidí poslední roky věří v až zázračnou sílu nápoje bez kofeinu. Jak je to doopravdy?

Výhody

  • Lahodná chuť a jedinečná vůně vám rychleji přičarují sny a zajistí hlubší a plynulý spánek
  • Náhražka v těhotenství
  • Nezpůsobuje pálení žáhy
  • Nezvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci jako kofein

Nevýhody

  • Méně výrazná chuť a vůně
  • Riziko kontaminace (při nákupu dbejte na kvalitní a prověřené produkty)
  • Minimální vliv na energii a schopnost soustředění

Vybíráme

Káva se nijak neliší od jiných produktů a výrobků, a tak hledáte to, co vám nabídne nejlepší poměr ceny a kvality. Na co se tedy při nákupu zaměřit?

  • Doba trvanlivosti - Káva postupně ztrácí aroma a sílu, čím blíže je tedy expiraci, tím slabší zážitek vám přinese
  • Způsob dekofeinizace
  • Druh kávy
  • Země původu

Naše bezkofeinové kávy mají původ v dalekých zemích – v Hondurasu, Guatemale, Brazílii, PeruKolumbii a Mexiku. Všechny se vyznačují jemnou vůní čokolády s příměsí ořechů, bobulovin nebo karamelu a šetrným procesem dekofeinizace. Zrnka odebíráme tam, kde máme jistotu férového přístupu k přírodě i zaměstnancům.

Plný počet bodů pro bezkofeinovou kávu

Je úplně jedno, jestli káva, kterou pijete, obsahuje nebo neobsahuje kofein. Důležité je, aby nápoj dělal dobře vašemu tělu. Ideální je kombinovat obě varianty podle toho, jestli potřebujete nakopnout a dodat energii, usnout nebo se jen nechat ukolébat lahodnou vůní.

U bezkofeinové kávy ale musíte dávat mnohem větší pozor na kvalitu zrn a způsob jejich zpracování. V rámci snah o snížení nákladů se s nimi totiž občas zachází nešetrně, ztrácí jedinečné aroma, antioxidanty a minerály a mohou do sebe nasát látky, které nemají v organickém zemědělství co dělat. Pokud váháte, nebojte se na nás obrátit. Společně vybereme to, co rozmazlí vaše chuťové buňky. Popřípadě koukněte na naše stránky, kde najdete sekci bezkofeinových káv.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »